Maripo Saat olarak sorunlarınlarınızı önemsiyor ve en hızlı çözüm ile sonuçlandırmak adına 7/24 saat canlı destek üzerinden talep öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

1-Satın aldığınız ürün ile ilgili bilgi almak için lütfen satış ıd ve sipariş numarasını destek panelimiz üzerinden online müşteri temsilcimize iletmeniz gerekmektedir.

2-Ürün kargo bilgisi hakkında: satın aldığınız ürünler minimum aynı gün maksimum 48 saat içerisinde anlaşmalı kargo firmasına teslim edilir 
üyelikte belirtmiş olduğunuz mail adresine otomatik olarak kargo takip bilgisi iletilmektedir.

3-İade hakkında: ürün kargoya verilmeden önce iade talepleriniz olumlu değerlendirilir ancak ürün kargoya verildiği taktirde gelen kargoyu teslim almanız ve bizimle iletişime geçmeniz
Gerekmektedir iadelerde tarafınızdan gelen ve giden kargo ücretleri alıcıdan talep edilir ve tekrar anlaşmalı olduğumuz kargo ile göndermeniz gerekmektedir.
kutu ve ambalajı açılmış ürünlerin iade talepleri değerlendirmeye gönderilir bu değerlendirme minimum 1 maksimum 7 iş gününü kapsar hafta sonları ve resmi tatiller değerlendirme süresine dahil değildir.
Arızalı saatler garanti kapsamında olup anlaşmalı teknik servis için lütfen bizimle iletişime geçiniz.